Nadmierne wypadanie włosów, często jest problemem lekceważonym. Zazwyczaj za przyczynę uznajemy zmianę pory roku, czy chwilowe osłabienie. Jednak wypadanie włosów, może być pierwszą oznaka łysienia, które warto w porę leczyć.
Nadmierne wypadanie włosów i jego przyczyny
Niezależnie od płci, problem z wypadaniem włosów jest dosyć powszechny. Kondycja i stan naszych włosów, jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia, a także prawidłowej pielęgnacji. W ciągu dnia, w naturalny sposób tracimy około 100 włosów.
Jest to całkowicie naturalny proces u każdego człowieka. Problem zaczyna się wtedy, gdy włosy zaczynają „lecieć garściami”, a nasze pomieszczenia na podłogach mają widoczne spore ilości utraconych włosów. Duży wpływ na kondycje i ilość naszych włosów maja geny, jednak do przyczyn które mają wpływ na utratę włosów zaliczamy:
- Problemy hormonalne
- Niedożywienia
- Grzybicę skóry głowy
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Łysienie androgenowe
- Toczeń
- Łysienie plackowate
- Stosowanie leków antykoncepcyjnych/przeciwzakrzepowych
- Chemioterapia
- Zatrucia metalami
- Choroby przewlekłe
- Niedoleczona grypa/przeziębienie
- Nieodpowiednia dieta
- Szybka utrata dużej masy ciała
- Otyłość
- Nagminne mocne stylizacje włosów
- Trichotillomania
- Anoreksja
- Bulimia
- Ciąża
- Palenie papierosów
- Nieprawidłowa pielęgnacja
- Stres
Ratunek dla włosów – czyli sposoby na walkę z problemem
Przede wszystkim, aby zacząć walkę o piękne, gęste i zdrowe włosy, należy udać się do dermatologa, lub trychologa. Konieczne jest rozpoznanie problemu, oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, lub zabiegów wspomagających walkę o lepsze włosy. W przypadku mężczyzn, ponad połowa tej płci, zmaga się z różnego rodzaju łysieniem. Natomiast kobiety najczęstszym winowajcą są hormony i ich zaburzona praca – podkreśla Dr Piotr Turkowski – trycholog w Warszawie
Oprócz skorzystania z pomocy specjalistów, możemy w zaciszu domowym zastosować zabiegi, które pomogą poprawić wygląd i kondycję naszych włosów. Aby nadmierne wypadanie włosów, nie doprowadziło nas do stanu, w którym na leczenie być może będzie za późno, możemy w domu zastosować:
- Regularną i świadomą pielęgnacje – do tego typu zabiegów można włączyć szampony z dobrym składem, olejowanie włosów, laminowanie włosów,
- Różnego rodzaju maseczki – na przykład z siemienia lnianego, miodu, aloesu, drożdży, jajka
- Zioła i wyciągi roślinne – pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, brzoza, rozmaryn
- Witaminy – najlepsze będą te dostarczane w postaci warzy i owoców. A, B, E, H, C, F
- Masaże – ręczny, lub za pomocą derma rollera, czy masażera w formie szczotki.
- Mikstury do picia – np. napój z pokrzywy, drożdży, czy czarnej rzepy
- Wcierki – bardzo chwalone, jednocześnie skuteczne. Należy jednak pamiętać, aby takie wcierki stosować według zaleceń, oraz dobrać dla siebie odpowiedni rodzaj.
Wypadające włosy a ich stylizacje
Przeważnie w sytuacji nadmiernego wypadania włosów, udajemy się do fryzjera aby podciąć włosy, aby te się zregenerowały i wzmocniły. O ile samo podcięcie może być dobrym pomysłem, o tyle pozostałe zabiegi takie jak farbowanie, prostowanie, kręcenie, czy stylizowanie przy pomocy dosyć mocnych środków do stylizacji, już nie jest wskazane.
Wysoka temperatura, pianki, żele, woski niestety obciążają nasze włosy. Warto natomiast skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Do takich zabiegów zaliczamy:
- DR CYJ HAIR FILLER – zabieg zapewnia odżywienie i wzmocnienie, poprzez podanie za pomocą igły specjalnie dobranych koktajli odżywczych na włosy i skórę głowy.
- OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE – pobrane z naszej krwi osocze, świetnie regeneruje oraz stymuluje nasze włosy do wzrostu.
- MEZOTERAPIA IGŁOWA - zabieg pobudza cebulki włosowe do wzrostu dzięki zastosowanym koktajlom
- KARBOKSYTERAPIA – zabieg poprawiający kondycję włosa, krążenie oraz wzmacnia mieszki włosowe. Zabieg polega na podaniu podskórnym medycznego dwutlenku węgla.
Wpływ warunków atmosferycznych na nasze włosy
Dla jednych osób może to brzmieć śmiesznie, dla innych będzie pomocne. Warunki atmosferyczne także mają wpływ na nasze włosy. Nadmierna ekspozycja na słońce, deszcz, mróz, czy wilgotność powietrza i wahania temperatury, mogą być przyczyna zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu włosa. Wskazane jest zakładanie czapki przy dużym wietrze, mrozie, czy kapelusza podczas opalania.
Prawidłowe odżywianie jest ważne
Prawidłowo zbilansowana dieta, ma ogromny wpływ nie tylko na nasze włosy. Wiadomo, iż najcenniejsze witaminy znajdują się w warzywach, owocach, chudym mięsie czy orzechach.
Stosowanie diet niskokalorycznych, bardzo osłabia cebulki włosowe, dodatkowo takie diety, nie zaspokajają dziennego zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze.
Rozpoznanie łysienia i jego leczenie
W przypadku kiedy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczne jest wdrożenie diagnostyki oraz leczenia. Aby rozpoznać problem nadmiernego wypadania włosów, konieczne jest wykonanie kilku badań, w tym trichoskopii, badania krwi. Podczas takiej wizyty, zostanie również przeprowadzony wywiad lekarski, w czasie którego powinniśmy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, oraz problemach z włosami w rodzinie.
Po otrzymaniu wszystkich wyników badań, i rozpoznaniu problemu zostanie wdrożone leczenie dopasowane do typu łysienia. Najczęściej stosuje się w takich przypadkach, środki do podania na skórę głowy. Takie preparaty posiadają w swoim składzie keratynę i aminokwasy, kolagen, minerały oraz witaminy. Oczywiście ważna jest również dokładna pielęgnacja odpowiednimi preparatami, najczęściej zostaną one polecone przez lekarza.
Utrata włosów jest wstydliwym problemem. Bez względu na to czy jest to chwilowa utrata włosów, czy postępujący proces łysienia, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. W dzisiejszych czasach, medycyna estetyczna oraz chirurgia, są tak wysoko rozwinięte, iż praktycznie większość przypadków da się wyleczyć.