Piękne włosy to włosy poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Zasada ta nie omija również włosów doczepianych. Pojawia się jednak pytanie – jak dbać o włosy tape on albo o doczepy clip in? Co robić, jeżeli włosy przedłużone puszą się? W wielu przypadkach zwykły szampon albo tania odżywka to za mało. Sekret utrzymania przedłużanych włosów w dobrej kondycji tkwi w stosowaniu odpowiednich preparatów do pielęgnacji. Podpowiadamy jakie szampony i odżywki wybierać, a także wyjaśniamy dlaczego warto zainteresować się olejkiem arganowym.
Szampony i odżywki dla doczepianych włosów
Doczepiane włosy to włosy martwe. Do ich wnętrza nie docierają składniki odżywcze, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem czy suplementami diety, dlatego są one tym bardziej podatne na zniszczenie lub wysuszenie w porównaniu z naszymi naturalnymi włosami. Jedynym sposobem na zadbanie o ich kondycję jest zatem pielęgnacja od zewnątrz.
Zewnętrzna pielęgnacja włosów kojarzy się głównie ze stosowaniem wzmacniających szamponów i odżywek. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie produkty, które poprawiają kondycję naturalnych włosów, będą odpowiednie dla włosów doczepianych. Mowa tutaj zwłaszcza o tanich szamponach i odżywkach, w składzie których znajdziemy silikony, parabeny i alkohole. Specjaliści ostrzegają, że tego typu składniki wysuszają i niszczą końcówki doczepianych włosów, co prowadzi do tego, że włosy przedłużone puszą się i rozdwajają.
Skoro ponieśliśmy już niemały wydatek na uatrakcyjnienie naszej fryzury poprzez przedłużanie włosów, warto dołożyć zatem jeszcze kilka złotych i wybrać wysokojakościowe preparaty do pielęgnacji włosów, które pozbawione będą wcześniej wspomnianych dodatków. W przeciwnym razie cała inwestycja w doczepiane włosy traci sens, gdyż po pewnym czasie nie będą one wyglądały już tak atrakcyjnie, jak po zabiegu, a dodatkowo mogą przysporzyć nam problemów z rozczesywaniem.
Pielęgnacja włosów doczepianych olejkiem arganowym
Szampony i odżywki to nie jedyne produkty, których możemy użyć do pielęgnacji włosów doczepianych. Przydatny w tym zakresie może być także wysokiej jakości olej arganowy. Należy on do tłuszczów pochodzenia roślinnego, a zatem jest w pełni naturalny. Warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy olejem, a olejkiem arganowym. Otóż olej pozyskuje się z prażonych nasion drzewa arganowego, natomiast olejek – z nasion nieprażonych. Ciekawostką jest to, że drzewa arganowe rośną tylko i wyłącznie w Maroku. Ich żywotność sięga nawet 400 lat, ale pierwsze owoce pojawiają się dopiero po 40-60 latach od posadzenia drzewa. Co więcej, do uzyskania 1 litra drogocennego oleju arganowego potrzeba około 30 kg nasion, co stanowi zbiór z 6-7 drzew.
Olej arganowy nie tylko na włosy
Jak działa olej arganowy? Przede wszystkim wzmacnia, odżywia i nawilża włosy, niwelując problemy z przesuszonymi, zniszczonymi albo rozdwojonymi końcówkami. Z tego powodu poleca się stosować go zarówno na naturalne, jak i doczepiane włosy. Specyfik ten pomocny będzie także osobom borykającym się z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych w skórze głowy.
To jednak nie wszystko – oprócz szeregu korzyści dla włosów, olejek arganowy pozytywnie oddziałuje również na skórę. Łagodzi on podrażnienia, działa przeciwzapalnie, uelastycznia skórę, odżywia ją oraz nawilża, przez co często wykorzystywany jest w codziennej pielęgnacji oraz w leczeniu chorób skórnych, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca.
Decydując się na pielęgnację włosów doczepianych z użyciem olejku arganowego, nie obawiajmy się więc stosowania go również na skórę czy paznokcie, a nawet przyjmowania doustnego. Specjaliści twierdzą bowiem, że olej arganowy wzmacnia układ odpornościowy, poprawia krążenie i wpływa na obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu.
Właściwości oleju arganowego
Co sprawia, że olej i olejek arganowy tak pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie? Wszystko za sprawą zawartych w nim szeregu witamin i składników odżywczych. Mowa tutaj przede wszystkim o bogactwie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9, witaminie E, karotenoidach oraz kwasie ferulowym. Dzięki wymienionym składnikom efekty pielęgnacji włosów doczepianych widoczne są już po pierwszym zastosowaniu. Włosy są wówczas bardziej lśniące i łatwiejsze w rozczesywaniu. Jeżeli włosy przedłużane puszą się, olej arganowy skutecznie zniweluje ten problem oraz sprawi, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi końcówkami doczepianych włosów.
Olej arganowy – jak stosować?
Olejek arganowy można stosować na różne sposoby. Z racji jego tłustej konsystencji, większość osób aplikuje go przed umyciem włosów. Należy wówczas lekko nawilżyć włosy, rozgrzać w dłoniach kilka-kilkanaście kropel wspomnianego specyfiku i delikatnie wetrzeć go w końcówki doczepianych włosów. Jak długo utrzymywać olej arganowy na włosach? Wszystko zależy od naszych chęci i możliwości. Wiele osób nakłada olej jedynie na 20-30 minut przed udaniem się pod prysznic, ale są i tacy, którzy po aplikacji olejku owijają głowę ręcznikiem na czas snu i spłukują go dopiero rano. Dłuższy czas kontaktu włosów z olejkiem arganowym zaleca się szczególnie w przypadku pielęgnacji włosów blond, które szczególnie narażone są na zniszczenie i wysuszenie.
Istnieją również zwolennicy stosowania olejku arganowego po umyciu włosów. Przyjmuje on wówczas postać odżywki w spreju. Na mokre włosy pryskamy mieszankę wody i olejku, pozostawiając ją swobodnie do następnego mycia. Taki sposób aplikowania ułatwi rozczesanie włosów, zmiękczy je, a także zabezpieczy końcówki przed wysuszającymi zabiegami stylizacyjnymi.
Jeśli zastanawiamy się jak dbać o włosy tape on, doczepy clip in albo jaką pielęgnację włosów na nanoring lub pielęgnację włosów na keratynę zastosować, warto wypróbować kurację olejkiem arganowym. Pomoże ona zachować zdrowe końcówki doczepianych włosów, a stosowana na całą fryzurę odżywi również nasze naturalne włosy.