Jak poprawić kondycję włosów po ciąży? 0
Jak poprawić kondycję włosów po ciąży

Zwiększone wypadanie włosów po ciąży to problem wielu mam, który często wprawia je w zakłopotanie. Nie ma jednak czym się przejmować, gdyż zjawisko to jest w pełni naturalne. Dowiedzmy się, z czego wynika intensywne wypadanie włosów po porodzie oraz w jaki sposób można temu zaradzić.

Cykl życia włosów

Aby zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w kobiecych włosach w trakcie ciąży i po ciąży, warto zacząć od poznania cyklu życia włosów. Otóż dzieli się on na trzy fazy:

  • I faza (anagen) – znajduje się w niej około 90% naszych włosów. Jest to najdłuższa z faz wzrostu włosa, która może trwać od 2 do nawet 8 lat;
  • II faza (katagen) – to okres przejściowy, trwający zaledwie 2 tygodnie. W fazie tej włos przestaje rosnąć, a jego zakończenie odczepia się od brodawki umieszczonej w mieszku włosowym i ulega przesunięciu bliżej warstwy skórnej. W ten sposób włosy przygotowują się do wypadnięcia;
  • III faza (telogen) – to faza trwająca od 2 do 4 miesięcy, w której mieszek włosowy początkowo obkurcza się, a następnie ulega ponownemu rozszerzeniu. Rozszerzenie mieszka włosowego to moment, w którym zaczynają tworzyć się w nim nowe włosy, wypychające stare.

 

Co dzieje się z włosami podczas ciąży i po porodzie?

W czasie ciąży gospodarka hormonalna kobiety jest znacznie zmieniona. Obserwuje się przede wszystkim wzrost poziomu estrogenu. Hormon ten powoduje, że mieszki włosowe przechodzą w II fazę cyklu, dla której charakterystyczny jest brak wypadania włosów. Kobiety ciężarne często zauważają więc, że ich włosy stały się wyraźnie gęściejsze. Za sprawą estrogenu poprawia się także kondycja włosów. Stają się one grubsze oraz bardziej lśniące. Stan ten trwa do około 2-3 miesięcy po porodzie.

Niestety, w końcu przychodzi czas na wyrównanie poziomu hormonów w organizmie kobiety. Gdy poziom estrogenu i progesteronu spada, dla włosów oznacza to wejście w nowy cykl rozwoju. Zaczyna się on od intensywnego wypadania włosów. Szacuje się, że przez kilka pierwszych miesięcy po ciąży kobieta może stracić nawet 20-30% swoich dotychczasowych włosów. Dlaczego aż tak dużo? Jest to bowiem wynik skumulowania – wypadają wówczas zarówno włosy, które powinny wypaść w aktualnym czasie, jak i włosy stanowiące zaległość z okresu ciąży. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż faza intensywnego wypadania włosów trwa zwykle od 6 do 8 miesięcy po porodzie. Problem z wypadaniem włosów ustąpi dopiero wówczas, gdy burza hormonalna w organizmie ulegnie wyciszeniu.

Wspomniana burza hormonalna może trwać dłużej w przypadku, gdy kobieta karmi piersią. Związane jest to z tym, że utrzymuje się wówczas wysoki poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za laktację. Podwyższony poziom prolaktyny może występować także w warunkach silnego stresu, zwłaszcza w przypadku depresji poporodowej. Niestety, prolaktyna wpływa na osłabienie włosów i również może powodować ich wzmożone wypadanie.

Słaba kondycja włosów po porodzie

Kobiety karmiące piersią muszą liczyć się z tym, że wiele cennych witamin i minerów zostaje niejako „wypłukanych” z ich organizmu, gdyż trafiają one do mleka matki. Również w czasie ciąży matka musi dzielić się wartościami odżywczymi z rozwijającym się płodem. Mniejsza ilość witamin, a także makro- i mikroelementów w organizmie matki to mniejsza ilość składników odżywczych dostarczanych do mieszków włosowych. Niekorzystny jest zwłaszcza niedobór witamin z grupy B, w tym głównie witaminy B3 (tzw. niacyna), która odpowiedzialna jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych,  a tym samym  za ułatwianie transportu składników odżywczych. Jak nie trudno się domyślić, słabe odżywienie mieszków włosowych skutkuje ogólnym osłabieniem kondycji włosów. Bardzo często po porodzie mamy narzekają na to, że ich włosy stały się suche, matowe i szorstkie w dotyku. Ponadto, końcówki włosów często rozdwajają się, a nawet łamią.

Sposoby na zagęszczenie włosów po ciąży

Kobiety, które wzmagają się z problemem znacznego przerzedzenia włosów po ciąży, zwykle szukają sposobów na poprawę swojego wyglądu. Nie ulega wątpliwości, że warto wówczas „bombardować” włosy dużą dawką składników odżywczych zarówno od zewnątrz – poprzez stosowanie regenerujących szamponów i odżywek, jak i od wewnątrz – poprzez suplementy diety i samą dietę, o której szczegółowiej powiemy w następnej części artykułu. Działania te pozwolą nam jednak uzyskać efekty dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli zależy nam na natychmiastowej transformacji to zdecydowanie lepszym sposobem będzie zainwestowanie w perukę lub tupet damski. Można też pomyśleć nad zabiegiem przedłużenia lub zagęszczenia włosów. Wystarczy wyszukać profesjonalny salon fryzjerski, który przeprowadzi badanie i potwierdzi, że zakładanie tzw. doczepów (dopinek) jest bezpieczne i nie doprowadzi do uszkodzeń cebulek i włosów.

Dieta wzmacniająca na włosy poporodowe

Dieta to istotny element wspomagający odbudowę włosów. Warto zadbać o to, aby posiłki świeżo upieczonej mamy obfitowały zwłaszcza w żelazo, cynk i miedź. Znajdziemy je w takich produktach jak brokuły, szpinak, zboża, fasola, jajka, ryby, kakao, wątróbka, sezam czy owoce morza.

Równie ważne są wspomniane wcześniej witaminy z grupy B. Aby dostarczyć je do organizmu, warto sięgać po takie produkty jak orzechy, płatki owsiane, suszone owoce, ryby, pestki dyni czy czerwone mięso. Witaminy z tej grupy w dużych ilościach obecne są także w drożdżach, w tym głównie w drożdżach piwnych.

Nie zapominajmy także o wsparciu, które czeka na nas w aptekach. Mowa oczywiście o suplementach diety, które pomogą nam uzupełnić braki witaminowe powstałe w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeśli obawiamy się przedawkowania niektórych witamin lub nie wiemy, które suplementy będą najlepsze dla odbudowy naszych włosów, warto zasięgnąć porady u farmaceuty bądź specjalisty od włosów, czyli u tzw. trychologa.

Przerzedzone i mało atrakcyjne włosy po ciąży wcale nie muszą być powodem do zmartwień i obniżenia samooceny. Starajmy się podjąć kroki w celu jak najszybszego powrotu do formy. Skorzystanie z zabiegów przedłużania włosów to najszybszy sposób, w jakim możemy sobie pomóc.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl