Ześlizgujące się taśmy w metodzie kanapkowej, poluzowane łączenia keratynowe i spadające nanoringi to dość irytujące problemy niektórych osób, które zdecydowały się na przedłużanie włosów. W artykule podajemy najczęstsze przyczyny odpadających dopinek.
Gdy doczepiane włosy odpadają…
Jeżeli Twoje dopinki spadają zaraz po zabiegu, należy niezwłocznie skontaktować się z fryzjerem lub stylistą, który je założył. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy nie występuje konieczność, aby zdjąć je całkowicie. Jeśli można je zachować, ważne jest ustalenie przyczyny ich spadania i podjęcie odpowiednich działań naprawczych, gdyż pozostawienie problemu może spowodować szkody na naszych własnych naturalnych włosach, czego z pewnością każda z nas wolałaby uniknąć.
Pamiętajmy, że błędy popełnione przez fryzjera lub stylistę podczas zakładania dopinek podlegają bezpłatnej poprawie. Warto jednak uniknąć niepotrzebnych nerwów i od razu postarać się o znalezienie kogoś, kto jest w tej dziedzinie fachowcem. Wykonawcą powinna być osoba odpowiednio przeszkolona i posiadająca uprawnienia do wykonywania zabiegów przedłużania włosów. Niebagatelną rolę odgrywa również jej doświadczenie.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy doczepiane spadają lub osuwają się. W zależności od zastosowanej metody przedłużania włosów, przyczyny tego problemu mogą być różne.
Nieprawidłowe przygotowanie do zabiegu
Jedna z najczęstszych przyczyn obsuwających się włosów przedłużanych tkwi w niewłaściwym przygotowaniu do zabiegu. O czym należy pamiętać rozpoczynając wszelkie działania? Przede wszystkim, trzeba dokładnie umyć włosy szamponem głęboko oczyszczającym i odpowiednio je wysuszyć. Choć wydaje się to błahostką, głównie od tego zależy czy nasze dopinki nie odpadają już w pierwszych dniach, a nawet godzinach po zabiegu.
Niewłaściwe zakładanie włosów doczepianych
Kolejna przyczyna spadających dopinek tkwi w ich nieprawidłowym mocowaniu. Najczęściej popełniany błąd w tym zakresie dotyczy odległości mocowania od głowy. Niedobrze, gdy jest ona zbyt duża lub zbyt mała. Mocowanie dopinek w zbyt dużej odległości od głowy będzie miało negatywny wpływ zarówno na komfort ich noszenia, jak i na widoczność miejsc łączenia. Choć samo w sobie nie spowoduje poluzowania dopinek, może jednak powodować przekręcanie sie taśmy, a w konsekwencji – odpadanie doczepianych włosów. Z kolei dopinki osadzone za blisko głowy to najczęstszy błąd popełniany przez osoby wykonujące zabieg. Należy rozumieć przez to pozostawienie zbyt małej odległości pomiędzy punktem łączenia, a cebulką włosa. Wielokrotnie działanie takie jest podejmowane celowo, aby klientka dłużej mogła cieszyć się doczepianymi włosami, bez konieczności ich podciągania lub zupełnej wymiany. Niestety, strategia ta nie sprawdza się, gdyż powoduje napięcie włosów i bolesne szarpanie, a nawet może doprowadzić do ich wypadania.
Swędzenie głowy
Swędzenie skóry na głowie zawsze powinno być dla nas sygnałem, że dzieje się z nią coś niedobrego. Może ono wynikać z chorób skóry lub z jej wrażliwości np. na niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Planując zabieg doczepiania włosów metodą Nano i Micro Ring, koniecznie należy najpierw upewnić się czy nie mamy alergii na nikiel, miedź, aluminium lub inne metale, z których zrobione są ringi.
Swędzenie głowy po zabiegu doczepiania włosów może wskazywać na to, że dopinki zostały przymocowane zbyt blisko nasady głowy. Specjaliści wskazują, że przy metodzie Tape In nie powinny one być zakładane bliżej niż 0,6 cm od skóry głowy. Przestrzeganie tej zasady sprawi, że taśmy nie będą przekręcały się ani nie będą powodowały ciągnięcia i napięcia skóry. Z kolei jeżeli chodzi o Nano i Micro Ring, odległość ta nie powinna być mniejsza niż 1 cm od nasady głowy.
Zależność pomiędzy włosami doczepianymi a naturalnymi
Częstym błędem jest także doczepianie do kosmyków zbyt dużej ilości naszych naturalnych włosów. Trzeba wiedzieć, że jeśli pasemka są zbyt grube to łączenie nie scali naturalnych włosów z włosami przedłużanymi w odpowiedni sposób. W przypadku taśmy, dobieranie pomiędzy kanapkami zbyt dużej ilości naszych włosów skutkuje tym, że nie mają one szansy na prawidłowe sklejenie, a co za tym idzie – doczepy narażone są na łatwe obsuwanie lub odpadnięcie. Z kolei w przypadku Mikro- i Nano-Ringów trzeba liczyć się z tym, że ring nie utrzyma zbyt dużej ilości naszych naturalnych włosów.
Zbyt duża ilość włosów naturalnych nie sprzyja także trwałości łączeń keratynowych. Ich punkt połączenia bardzo szybko wówczas poluzowuje się i rozpada. Podobnie działa to w drugą stronę – zbyt mała ilość naszych włosów w stosunku do pasemka dopinek sprawia, że łączenia ześlizgują się. Ponadto, dobieranie zbyt małych kosmyków naturalnych włosów powoduje obciążenie ich cebulek, co jest dla włosów bardzo niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do powstawania łysych miejsc.
Jaka zatem jest optymalna proporcja w łączeniu doczepianych kosmyków i naszych włosów? Przyjmuje się, że pasemka doczepiane i własne włosy powinny mieć mniej więcej taką samą objętość.
Mankamenty różnych rodzajów łączenia
Jak zostało to wcześniej wspomniane, przyczyny spadania doczepianych włosów zależne są od poszczególnych metod doczepiania. Przykładowo, taśmy mogą poluzować się, gdy są zbyt lekko ściśnięte razem lub gdy siła klejąca pasma jest słaba. Z kolei Nano i Micro Ringi odpadają najczęściej z powodu niewystarczającego ściśnięcia lub z uwagi na to, iż są słabej jakości. Zaleca się stosowanie Nano i Micro Ringów z silikonem w środku.
Inny mankament występuje przy przedłużaniu keratynowym. Wiązania keratyny rozluźniają się, jeśli keratyna nie została dostatecznie stopiona lub podgrzana, a także gdy jest słabej jakości.
Jeśli więc chodzi o przedłużenia, wskazane jest stosowanie produktów wysokiej jakości. Są one opłacalne z uwagi na lepszą trwałość i możliwość dłuższego noszenia. Przed zakupem warto sprawdzić zatem jakość włosia oraz kraj jego pochodzenia. Chęć zaoszczędzenia na produktach może doprowadzić do tego, że w efekcie końcowym zapłacimy o wiele więcej, ponieważ włosy słabej jakości trzeba będzie częściej wymieniać, aby zachować ich w miarę atrakcyjny wygląd. Stracimy przy tym również czas. Kupno dopinek w naszym sklepie internetowym to gwarancja, że irytujące spadanie doczepianych włosów z powodu ich słabej jakości nie będzie miało miejsca.
Złe rozmieszczenie dopinek
Poluzowanie lub nawet odpadanie doczepianych włosów może nastąpić również z powodu ich nieprawidłowego rozmieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza kosmyków, które zostały przymocowane powyżej linii kapelusza, czyli nad uszami lub blisko czubka głowy.
Nieodpowiednia pielęgnacja dopinek
Posiadając dopinki założone metodą na taśmy należy wiedzieć, że włosy można umyć dopiero po 24 godzinach od zabiegu. Co więcej, ważne jest, aby używać przy tym szamponów kolagenowych bez oleju, alkoholu i silikonu, gdyż składniki te mogą powodować obsuwanie się taśm. Łatwiejsza jest pielęgnacja przedłużeń keratynowych, gdyż wówczas nie trzeba aż tak bardzo uważać na ilość olejków w szamponie.
Ogólnie rzecz biorąc, po zabiegu przedłużania włosów dowolną metodą, powinniśmy trzymać się z dala od szamponów zawierających silikony, alkohol lub kwasy owocowe, gdyż powodują one poluzowanie miejsc wiązania. To samo dotyczy lakierów do włosów, suchych szamponów i maseł do włosów lub odżywek. Choć nie zawsze można obejść się bez tych kosmetyków, powinniśmy ograniczyć ich używanie tak bardzo, jak to możliwe.
Osobom posiadającym przedłużane włosy zaleca się stosowanie kuracji i odżywek, ale jedynie na końcówkach włosów lub w taki sposób, aby miejsca połączeń zostały pominięte, dzięki czemu unikniemy obluzowania się doczepów.
Jeśli pojawi się konieczność ponownego założenia pojedynczego pasma, dokonajmy tego po użyciu głęboko oczyszczającego szamponu, aby zapewnić dobrą trwałość połączenia.
Nie ma przeszkód, aby dopinki modelować tak samo, jak nasze naturalne włosy. Trzeba jednak uważać, aby nie nagrzewać zbyt mocno suszarki lub prostownicy. Ważne jest także to, by podczas modelowania unikać miejsc łączenia włosów.
Błędy przy farbowaniu włosów doczepianych
Niektórzy fryzjerzy zdobywają się na odwagę, aby farbować włosy doczepiane. Działanie takie zazwyczaj ma na celu uzyskanie odcienia jeszcze bardziej zbliżonego do koloru naszych naturalnych włosów. Choć nie istnieją żadne przeszkody, aby przeprowadzić taki zabieg, specjaliści stanowczo go odradzają. Dlaczego? Farbowanie negatywnie wpływa zarówno na wygląd włosa, jak i na trwałość dopinek. Istnieje także ryzyko związane z tym, że kolor na przedłużeniach będzie nierówny lub zbyt intensywny, a miejsca połączeń mogą zostać uszkodzone przez farbę lub kolor w tych obszarach może ulec wyblaknięciu. Ponadto farba powoduje, że klej na taśmach staje się mniej trwały, co może powodować odpadanie przedłużanych włosów.
Jeśli jednak bardzo zależy nam na zmianie koloru dopinek, powinniśmy kierować się w stronę ciemniejszych kolorów. Należy unikać rozjaśniania, które zawsze niszczy włosy.
Nanoring to metoda przedłużania, którą warto wybrać zwłaszcza wtedy, gdy musimy regularnie farbować włosy lub odrosty. To samo dotyczy przedłużania na taśmach, gdyż należy podciągać je co 8-12 tygodni, a więc czas ten mniej więcej zbiega się z czasem ponownego farbowania włosów.
Może zdarzyć się, że obsunięcie dopinek będzie wynikało z innych przyczyn, niż przedstawione w artykule. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest skontaktowanie się ze stylistą, który zakładał nasze doczepy i wspólne ustalenie, co poszło nie tak.